• Email
Choose a category to find Globe reviews, videos, photos, and more. Winners are highlighted in red.
Choose a category to find Globe reviews, videos, photos, and more.
  • Ty's pick to win
    Boston Globe critic

  • Wesley's pick to win
    Boston Globe critic

  • Academy Award winner
    Highlighted in red

Best Adapted Screenplay

  • The Curious Case of Benjamin Button
    Eric Roth & Robin Swicord

  • Doubt
    John Patrick Shanley

  • Frost/Nixon
    Peter Morgan

  • The Reader
    David Hare

  • Slumdog Millionaire
    Simon Beaufoy

Best Original Screenplay

  • Frozen River
    Courtney Hunt

  • Happy-Go-Lucky
    Mike Leigh

  • In Bruges
    Martin McDonagh

  • Milk
    Dustin Lance Black

  • WALL-E
    Andrew Stanton, Jim Reardon & Pete Docter

Best Animated Feature Film

  • Bolt

  • Kung Fu Panda

  • WALL-E

Best Foreign Film

  • The Baader Meinhof Complex
    Germany

  • The Class
    France

  • Departures
    Japan

  • Revanche
    Australia

  • Waltz With Bashir
    Israel

Best Documentary Feature

  • The Betrayal (Nerakhoon)

  • Encounters at the End of the World

  • The Garden

  • Man on Wire

  • Trouble the Water

Best Original Song

  • "Down to Earth" WALL-E
    Peter Gabriel & Thomas Newman

  • "Jai Ho" Slumdog Millionaire
    A.R. Rahman & Gulzar

  • "O Saya" Slumdog Millionaire
    A.R. Rahman & Maya Arulpragasam

Best Original Score

  • The Curious Case of Benjamin Button
    Alexandre Desplat

  • Defiance
    James Newton Howard

  • Milk
    Danny Elfman

  • Slumdog Millionaire
    A.R. Rahman

  • Wall-E
    Thomas Newman

Best Film Editing

  • The Curious Case of Benjamin Button

  • The Dark Knight

  • Frost/Nixon

  • Milk

  • Slumdog Millionaire

Best Cinematography

  • Changeling
    Tom Stern

  • The Curious Case of Benjamin Button
    Cladio Miranda

  • The Dark Knight
    Wally Pfister

  • The Reader
    Roger Deakins & Chris Menges

  • Slumdog Millionaire
    Anthony Dod Mantle

Best Makeup

  • Benjamin Button

  • The Dark Knight

  • Hellboy II: The Golden Army

Best Art Direction

  • Changeling

  • Benjamin Button

  • The Dark Knight

  • The Duchess

  • Revolutionary Road

Best Costume Design

  • Australia

  • The Curious Case of Benjamin Button

  • The Duchess

  • Milk

  • Revolutionary Road

Best Animated Short Film

  • La Maison en Petits Cubes

  • Lavatory: Lovestory

  • Oktapodi

  • Presto

  • This Way Up

Best Live Action Short Film

  • Auf der Strecke (On the Line)

  • Manon on the Asphalt

  • New Boy

  • The Pig

  • Spielzeugland (Toyland)

Best Documentary (Short Subject)

  • The Conscience of Nhem En

  • The Final Inch

  • Smile Pinki

  • The Witness: From the Balcony of
    Room 306

Best Sound Mixing

  • The Curious Case of Benjamin Button

  • The Dark Knight

  • Slumdog Millionaire

  • WALL-E

  • Wanted

Best Sound Editing

  • The Dark Knight

  • Iron Man

  • Slumdog Millionaire

  • WALL-E

  • Wanted

Best Visual Effects

  • Benjamin Button

  • The Dark Knight

  • Iron Man