STATE-BY-STATE RESULTS -- GEORGIA to MINNESOTA

Here are the unofficial results of the contested US House elections held Nov. 6, 2012.
Winner Winners declared by the Associated Press are marked by a checkmark.

Georgia

Candidate Party Votes Pct.
Georgia - District 1
Winner Jack Kingston
GOP 156,958 63%
Lesli Rae Messinger
Dem 92,173 37%

Incumbent: Kingston

District includes: Savannah and coastal counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 2
Winner Sanford Bishop
Dem 162,244 64%
John House
GOP 92,275 36%

Incumbent: Bishop

District includes: Southwestern counties, including cities of Columbus, Macon, and Albany.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 4
Winner Hank Johnson
Dem 208,395 74%
J. Chris Vaughn
GOP 74,909 26%

Incumbent: Johnson

District includes: Eastern Atlanta suburbs, including Conyers.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 5
Winner John Lewis
Dem 230,271 84%
Howard Stopeck
GOP 42,751 16%

Incumbent: Lewis

District includes: Urban Atlanta district.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 6
Winner Tom Price
GOP 187,299 65%
Jeff Kazanow
Dem 102,914 35%

Incumbent: Price

District includes: Northern Atlanta suburbs, including Roswell and Sandy Springs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 7
Winner Rob Woodall
GOP 156,484 62%
Steve Reilly
Dem 95,056 38%

Incumbent: Woodall

District includes: Suburbs northeast of Atlanta.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 9
GOP PICKS UP SEAT
Winner Doug Collins
GOP 190,456 76%
Jody Cooley
Dem 59,449 24%

Incumbent: None. District is newly created as a result of population gain.

District includes: Northeastern counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 11
Winner Phil Gingrey
GOP 196,512 69%
Patrick Thompson
Dem 89,892 31%

Incumbent: Gingrey

District includes: Marietta and northwest Atlanta suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 12
Winner John Barrow
Dem 138,965 54%
Lee Anderson
GOP 119,857 46%

Incumbent: Barrow

District includes: Heavily redrawn district includes east central counties, from Augusta in the north to Douglas in the south.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 13
Winner David Scott
Dem 200,670 72%
Shahid Malik
GOP 79,201 28%

Incumbent: Scott

District includes: Southern and western Atlanta suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Georgia - District 14
Winner Tom Graves
GOP 159,698 73%
Daniel Grant
Dem 59,098 27%

Incumbent: Graves

District includes: Northwestern counties and the city of Rome.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Hawaii

Candidate Party Votes Pct.
Hawaii - District 1
Winner Colleen Hanabusa
Dem 114,756 55%
Charles Djou
GOP 95,431 45%

Incumbent: Hanabusa

District includes: Honolulu and southeastern parts of the island of Oahu.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Hawaii - District 2
Winner Tulsi Gabbard
Dem 167,085 81%
Kawika Crowley
GOP 40,285 19%

Incumbent: Democrat Mazie Hirono, who is a candidate for US Senate.

District includes: Northern and western Oahu, and rest of the Hawaiian islands.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Idaho

Candidate Party Votes Pct.
Idaho - District 1
Winner Raul Labrador
GOP 199,445 63%
Jimmy Farris
Dem 97,403 31%
Rob Oates
Lib 12,264 4%
Pro-Life
Ind 7,600 2%

Incumbent: Labrador

District includes: Western and northern counties, including parts of Boise and its suburbs. It also includes Lewiston and Coeur d'Alene.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Idaho - District 2
Winner Mike Simpson
GOP 207,244 65%
Nicole LeFavour
Dem 110,817 35%

Incumbent: Simpson

District includes: Eastern counties, including a portion of Boise and its suburbs, and the communities of Idaho Falls, Twin Falls, and Rexburg.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Illinois

Candidate Party Votes Pct.
Illinois - District 1
Winner Bobby Rush
Dem 225,098 74%
Donald Peloquin
GOP 79,947 26%

Incumbent: Rush

District includes: Chicago's South Side and southwest suburbs.

99% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 2
Winner Jesse Jackson
Dem 181,067 63%
Brian Woodworth
GOP 67,396 23%
Marcus Lewis
Ind 38,733 13%

Incumbent: Jackson

District includes: Stretches from Chicago along the border with Indiana south to Bradley.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 3
Winner Dan Lipinski
Dem 160,925 68%
Richard Grabowski
GOP 74,357 32%

Incumbent: Lipinski

District includes: South Side of Chicago and suburbs, including Oak Lawn.

99% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 4
Winner Luis Gutierrez
Dem 128,385 83%
Hector Concepcion
GOP 25,749 17%

Incumbent: Gutierrez

District includes: Chicago.

98% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 5
Winner Mike Quigley
Dem 168,530 66%
Dan Schmitt
GOP 73,860 29%
Nancy Wade
Grn 14,555 6%

Incumbent: Quigley

District includes: C-shaped district starts along Lake Michigan on Chicago's North Side and runs west to O'Hare Airport, then south to Elmhurst.

99% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 6
Winner Peter Roskam
GOP 191,255 59%
Leslie Coolidge
Dem 131,548 41%

Incumbent: Roskam

District includes: Outer Chicago suburbs to the northwest and west.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 7
Winner Danny Davis
Dem 224,377 85%
Rita Zak
GOP 29,164 11%
John Monaghan
Ind 11,550 4%

Incumbent: Davis

District includes: Downtown Chicago, including the Loop, and neighborhoodsdue west along I-290.

96% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 8
DEMS PICK UP SEAT
Winner Tammy Duckworth
Dem 121,298 55%
Joe Walsh
GOP 100,360 45%

Incumbent: Walsh

District includes: Outer suburbs to the west and northwest, including Schaumburg.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 9
Winner Jan Schakowsky
Dem 179,468 66%
Timothy Wolfe
GOP 91,842 34%

Incumbent: Schakowsky

District includes: Suburbs north and northwest of Chicago, including Evanston, Skokie, Park Ridge and Arlington Heights.

95% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 10
DEMS PICK UP SEAT
Winner Brad Schneider
Dem 130,941 50%
Robert Dold
GOP 128,423 50%

Incumbent: Dold

District includes: Stretches from the north Chicago suburbs along Lake Michigan to the Wisconsin border. Includes Highland Park and Waukegan.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 11
DEMS PICK UP SEAT
Winner Bill Foster
Dem 139,860 58%
Judy Biggert
GOP 101,010 42%

Incumbent: Biggert

District includes: Southeast Chicago suburbs, Joliet, Aurora, Bolingbrook.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 12
Winner William Enyart
Dem 154,621 52%
Jason Plummer
GOP 128,582 43%
Paula Bradshaw
Grn 16,747 6%

Incumbent: Democrat Jerry Costello, who is retiring.

District includes: Southwestern counties, including Carbondale, East Saint Louis, and Alton.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 13
Winner Rodney Davis
GOP 136,596 47%
David Gill
Dem 135,309 46%
John Hartman
Ind 21,241 7%

Incumbent: Republican Tim Johnson, who is retiring.

District includes: District begins in Champaign and Bloomington and continues southwest to Decatur, Springfield, and the Missouri border at St. Louis.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 14
Winner Randy Hultgren
GOP 176,426 59%
Dennis Anderson
Dem 123,724 41%

Incumbent: Hultgren

District includes: Counties just west of metro Chicago.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 15
Winner John Shimkus
GOP 203,500 69%
Angela Michael
Dem 92,067 31%

Incumbent: Shimkus

District includes: Southeast and south central counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 16
Winner Adam Kinzinger
GOP 179,867 62%
Wanda Rohl
Dem 110,828 38%

Incumbent: Kinzinger

District includes: Large district starts in the middle of the Wisconsin border and runs south through Rockford before curving east through rural counties to the Indiana border.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 17
DEMS PICK UP SEAT
Winner Cheri Bustos
Dem 148,229 53%
Bobby Schilling
GOP 129,970 47%

Incumbent: Schilling

District includes: Counties in the northwest corner of the state, south to Peoria.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Illinois - District 18
Winner Aaron Schock
GOP 243,295 74%
Steve Waterworth
Dem 84,544 26%

Incumbent: Schock

District includes: District in the central and west central part of the state includes parts of Peoria, Springfield, and fast-growing Bloomington.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Indiana

Candidate Party Votes Pct.
Indiana - District 1
Winner Peter Visclosky
Dem 187,347 67%
Joel Phelps
GOP 91,072 33%

Incumbent: Visclosky

District includes: Gary and northwest counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Indiana - District 2
GOP PICKS UP SEAT
Winner Jackie Walorski
GOP 133,806 49%
Brendan Mullen
Dem 129,977 48%
Joseph Ruiz
Lib 9,313 3%

Incumbent: Democrat Joe Donnelly, who, who is running for US Senate.

District includes: South Bend and north central counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Indiana - District 3
Winner Marlin Stutzman
GOP 187,610 67%
Kevin Boyd
Dem 92,179 33%

Incumbent: Stutzman

District includes: Fort Wayne and northeast counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Indiana - District 4
Winner Todd Rokita
GOP 168,510 62%
Tara Nelson
Dem 92,974 34%
Benjamin Gehlhausen
Lib 10,553 4%

Incumbent: Rokita

District includes: Lafayette, and west Indianapolis suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Indiana - District 5
GOP PICKS UP SEAT
Winner Susan Brooks
GOP 194,530 58%
Scott Reske
Dem 125,320 38%
Chard Reid
Lib 13,436 4%

Incumbent: Republican Dan Burton, who is retiring.

District includes: Counties to the north and northeast of Indianapolis.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Indiana - District 6
Winner Luke Messer
GOP 162,519 59%
Bradley Bookout
Dem 96,627 35%
Rex Bell
Lib 15,954 6%

Incumbent: Republican Mike Pence, who is a candidate for governor.

District includes: Muncie and east central and southeast counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Indiana - District 7
Winner Andre Carson
Dem 162,042 63%
Carlos May
GOP 95,798 37%

Incumbent: Carson

District includes: Indianapolis and suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Indiana - District 8
Winner Larry Bucshon
GOP 151,416 53%
Dave Crooks
Dem 122,245 43%
Bart Gadau
Lib 10,125 4%

Incumbent: Bucshon

District includes: Evansville, Terre Haute, southwestern counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Indiana - District 9
Winner Todd Young
GOP 157,689 56%
Shelli Yoder
Dem 122,189 44%

Incumbent: Young

District includes: Runs from outskirts of Indanapolis south through the college town of Bloomington to the Kentucky border.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Iowa

Candidate Party Votes Pct.
Iowa - District 1
Winner Bruce Braley
Dem 220,795 57%
Ben Lange
GOP 161,864 42%
Gregory Hughes
Ind 4,739 1%
George Krail
Ind 932 0%

Incumbent: Braley

District includes: Northeastern counties, including Waterloo, Dubuque, and Cedar Rapids.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Iowa - District 2
Winner Dave Loebsack
Dem 209,551 55%
John Archer
GOP 160,717 42%
Alan Aversa
Ind 8,238 2%

Incumbent: Loebsack

District includes: Southeastern counties, including Davenport and the outskirts of Des Moines.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Iowa - District 3
GOP PICKS UP SEAT
Winner Tom Latham
GOP 201,457 52%
Leonard Boswell
Dem 167,965 44%
Scott Batcher
Ind 9,319 2%
David Rosenfeld
SWP 6,261 2%

Incumbent: Because of redistricting, incumbent Democrat Leonard Boswell will face 4th District incumbent Republican Tom Latham.

District includes: Southwestern counties, including capital city of Des Moines.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Iowa - District 4
Winner Steve King
GOP 200,831 53%
Christie Vilsack
Dem 168,323 45%
Martin Monroe
Ind 8,067 2%

Incumbent: King

District includes: Northwestern counties, including cities of Sioux City and Fort Dodge.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Kansas

Candidate Party Votes Pct.
Kansas - District 2
Winner Lynn Jenkins
GOP 161,476 57%
Tobias Schlingensiepen
Dem 110,075 39%
Dennis Hawver
Lib 11,956 4%

Incumbent: Jenkins

District includes: Topeka, Lawrence, and eastern counties

100% reporting | Updated 11:14 AM
Kansas - District 3
Winner Kevin Yoder
GOP 197,266 69%
Joel Balam
Lib 90,391 31%

Incumbent: Yoder

District includes: Kansas City and suburbs

100% reporting | Updated 11:14 AM
Kansas - District 4
Winner Mike Pompeo
GOP 158,212 62%
Robert Tillman
Dem 79,480 31%
Thomas Jefferson
Lib 15,587 6%

Incumbent: Pompeo

District includes: Wichita and south central counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Kentucky

Candidate Party Votes Pct.
Kentucky - District 1
Winner Ed Whitfield
GOP 199,951 70%
Charles Hatchett
Dem 87,196 30%

Incumbent: Whitfield

District includes: Paducah, Henderson and western and south central counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Kentucky - District 2
Winner Brett Guthrie
GOP 181,507 64%
David Williams
Dem 89,541 32%
Andrew Beacham
Ind 6,304 2%
Craig Astor
Lib 4,914 2%

Incumbent: Guthrie

District includes: Owensboro, Bowling Green, south Louisville suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Kentucky - District 3
Winner John Yarmuth
Dem 206,368 64%
Brooks Wicker
GOP 111,446 35%
Robert DeVore
Ind 4,819 1%

Incumbent: Yarmuth

District includes: Louisville and suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Kentucky - District 4
Winner Thomas Massie
GOP 186,026 62%
William Adkins
Dem 104,730 35%
David Lewis
Ind 8,673 3%

Incumbent: Republican Geoff Davis, who resigned the seat in July.

District includes: Northern counties bordering West Virginia, Ohio, and Indiana. Includes Kentucky suburbs of Cincinnati.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Kentucky - District 5
Winner Hal Rogers
GOP 194,483 78%
Kenneth Stepp
Dem 54,181 22%

Incumbent: Rogers

District includes: Eastern and southeastern counties.

99% reporting | Updated 11:14 AM
Kentucky - District 6
GOP PICKS UP SEAT
Winner Andy Barr
GOP 153,221 51%
Ben Chandler
Dem 141,436 47%
Randolph Vance
Ind 8,340 3%

Incumbent: Chandler

District includes: Frankfort, Lexington, and surrounding counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Louisiana

Candidate Party Votes Pct.
Louisiana - District 1
Winner Steve Scalise
GOP 193,331 67%
Vinny Mendoza
Dem 61,920 21%
Gary King
GOP 24,808 9%
David Turknett
NPA 6,057 2%
Arden Wells
NPA 4,280 1%

Incumbent: Scalise

District includes: Eastern Gulf coast, including portions of Houma, Metarie, and New Orleans.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Louisiana - District 2
Winner Cedric Richmond
Dem 158,184 55%
Gary Landrieu
Dem 71,761 25%
Dwayne Bailey
GOP 38,748 14%
Josue Larose
GOP 11,329 4%
Caleb Trotter
Lib 6,778 2%

Incumbent: Richmond

District includes: Snakes from New Orleans northwest to a portion of Baton Rouge.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Louisiana - District 3
Charles Boustany
GOP 139,113 45%
Jeff Landry
GOP 93,524 30%
Ron Richard
Dem 67,058 22%
Bryan Barrilleaux
GOP 7,907 3%
Jim Stark
Lib 3,764 1%

Incumbent: Landry

District includes: Western Gulf coast counties. Includes Lafayette and Lake Charles.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Louisiana - District 4
Winner John Fleming
GOP 187,783 75%
Randall Lord
Lib 61,586 25%

Incumbent: Fleming

District includes: Shreveport and northwest counties

100% reporting | Updated 11:14 AM
Louisiana - District 5
Winner Rodney Alexander
GOP 203,483 78%
Ron Ceasar
NPA 37,635 14%
Clay Grant
Lib 20,519 8%

Incumbent: Alexander

District includes: Monroe and northeast counties

100% reporting | Updated 11:14 AM
Louisiana - District 6
Winner Bill Cassidy
GOP 243,594 79%
Rufus Craig
Lib 32,200 10%
Richard Torregano
NPA 31,014 10%

Incumbent: Cassidy

District includes: Runs from a portion of Baton Rouge and its suburbs south to a portion of Houma.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Maine

Candidate Party Votes Pct.
Maine - District 1
Winner Chellie Pingree
Dem 233,616 65%
Jonathan Courtney
GOP 127,304 35%

Incumbent: Pingree

District includes: Heavily populated south- and mid-coastal areas, including Portland and the capital city of Augusta.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Maine - District 2
Winner Mike Michaud
Dem 189,407 58%
Kevin Raye
GOP 136,328 42%

Incumbent: Michaud

District includes: The largest congressional district east of the Mississippi is made up of the entire state except the south- and mid-coast. Includes Lewiston and Bangor.

97% reporting | Updated 11:14 AM

Maryland

Candidate Party Votes Pct.
Maryland - District 1
Winner Andy Harris
GOP 202,130 67%
Wendy Rosen
Dem 85,468 29%
Muir Boda
Lib 11,939 4%

Incumbent: Harris

District includes: Salisbury, eastern shore counties

100% reporting | Updated 11:14 AM
Maryland - District 2
Winner Dutch Ruppersberger
Dem 181,272 65%
Nancy Jacobs
GOP 86,856 31%
Leo Dymowski
Lib 8,750 3%

Incumbent: Ruppersberger

District includes: Part of Baltimore, along with its suburbs bordering Chesapeake Bay. A curving arm snakes irregularly west to Towson.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Maryland - District 3
Winner John Sarbanes
Dem 196,111 67%
Eric Knowles
GOP 87,847 30%
Paul Drgos
Lib 10,342 4%

Incumbent: Sarbanes

District includes: One of the nation's most irregular districts snakes from Annapolis along the shore of Chesapeake Bay, cuts inland to much of Howard County, then runs in a narrow band northeast to the Baltimore waterfront and, finally, north and west to Owings Mills.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Maryland - District 4
Winner Donna Edwards
Dem 220,344 77%
Faith Loudon
GOP 59,882 21%
Scott Soffen
Lib 5,736 2%

Incumbent: Edwards

District includes: Irregularly shaped district covers east and northeast Washington suburbs, as well as much of Anne Arundel county to the outskirts of Annapolis.

99% reporting | Updated 11:14 AM
Maryland - District 5
Winner Steny Hoyer
Dem 211,816 62%
Tony O'Donnell
GOP 119,768 35%
Bob Auerbach
Grn 4,478 1%
Arvin Vohra
Lib 4,392 1%

Incumbent: Hoyer

District includes: District starts at College Park and Bowie, in the Washington suburbs, and runs south to cover the area between Chesapeake Bay and the Potomac River.

92% reporting | Updated 11:14 AM
Maryland - District 6
DEMS PICK UP SEAT
Winner John Delaney
Dem 167,481 59%
Roscoe Bartlett
GOP 108,855 38%
Nickolaus Mueller
Lib 9,259 3%

Incumbent: Bartlett

District includes: Hagertown, Frederick, Germantown, and panhandle counties

100% reporting | Updated 11:14 AM
Maryland - District 7
Winner Elijah Cummings
Dem 226,692 76%
Frank Mirabile
GOP 62,593 21%
Ronald Owens-Bey
Lib 7,628 3%

Incumbent: Cummings

District includes: Much of Baltimore, as well as its western suburbs, including Columbia.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Maryland - District 8
Winner Chris Van Hollen
Dem 192,711 63%
Ken Timmerman
GOP 104,391 34%
Mark Grannis
Lib 6,624 2%
George Gluck
Grn 4,498 1%

Incumbent: Van Hollen

District includes: Much of Montgomery County, including Washington suburbs of Bethesda, Chevy Chase, and Silver Spring.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Massachusetts

Candidate Party Votes Pct.
Massachusetts - District 3
Winner Niki Tsongas
Dem 210,833 66%
Jon Golnik
GOP 108,868 34%

Incumbent: Tsongas

District includes: Northeast and north central district that stretches from Gardner and Fitchburg in the west to Lawrence and Haverhill in the east. Includes Lowell, Concord, and communities along I-495 as far south as Marlborough and Hudson.

Town-by-town results

100% reporting | Updated 11:14 AM
Massachusetts - District 4
Winner Joe Kennedy
Dem 219,499 61%
Sean Bielat
GOP 129,243 36%
David Rosa
Ind 10,674 3%

Incumbent: Democrat Barney Frank, who is retiring.

District includes: Tall, skinny districts runs from Newton and Brookline in the north to a section of Fall River in the south, and includes Needham and Wellesley, Milford and Franklin, and the town around Attleboro, North Attleborough, and Taunton.

Town-by-town results

100% reporting | Updated 11:14 AM
Massachusetts - District 5
Winner Ed Markey
Dem 254,128 76%
Tom Tierney
GOP 82,286 24%

Incumbent: Markey

District includes: Runs from coastal Revere and Winthrop through inner suburbs to the north and northwest of Boston, and then west through Metrowest. Communities include Framingham, Woburn, Waltham, Watertown, Medford, Arlington, and part of Cambridge.

Town-by-town results

100% reporting | Updated 11:14 AM
Massachusetts - District 6
Winner John Tierney
Dem 179,603 48%
Richard Tisei
GOP 175,953 47%
Daniel Fishman
Lib 16,668 4%

Incumbent: Tierney

District includes: North Shore, with a few northwest towns thrown in. Includes Saugus, Lynn, Burlington, Billerica, North Andover, Salem, and Newburyport.

Town-by-town results

100% reporting | Updated 11:14 AM
Massachusetts - District 7
Winner Mike Capuano
Dem 206,424 84%
Karla Romero
Ind 40,438 16%

Incumbent: Capuano

District includes: Boston neighborhoods of Allston, Brighton, Charlestown, East Boston, Fenway, Roxbury, Mattapan, Hyde Park, and a piece of Dorchester. Also Everett, Chelsea, Somerville, Randolph and part of Cambridge and Milton.

Town-by-town results

100% reporting | Updated 11:14 AM
Massachusetts - District 8
Winner Stephen Lynch
Dem 262,565 76%
Joe Selvaggi
GOP 81,733 24%

Incumbent: Lynch

District includes: Includes downtown Boston, North End, South Boston, West Roxbury, and parts of Dorchester and Roslindale. Also includes Route 1 suburbs like Dedham and Walpole, and South Shore communities like Brockton, Quincy, Braintree, Weymouth, and Scituate.

Town-by-town results

100% reporting | Updated 11:14 AM
Massachusetts - District 9
Winner Bill Keating
Dem 211,785 59%
Christopher Sheldon
GOP 116,190 32%
Daniel Botelho
Ind 32,527 9%

Incumbent: Keating

District includes: New Beford, Fall River, and the Cape and Islands, along with coastal South Shore communities such as Plymouth and Marshfield.

Town-by-town results

100% reporting | Updated 11:14 AM

Michigan

Candidate Party Votes Pct.
Michigan - District 1
Winner Dan Benishek
GOP 166,833 48%
Gary McDowell
Dem 164,536 47%
Emily Salvette
Lib 10,917 3%
Ellis Boal
Grn 4,156 1%

Incumbent: Benishek

District includes: Upper peninsula and northern counties of lower Michigan

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 2
Winner Bill Huizenga
GOP 193,646 61%
Willie German
Dem 108,644 34%
Mary Buzuma
Lib 8,756 3%
Ronald Graeser
UST 3,177 1%
William Opalicky
Grn 2,712 1%

Incumbent: Huizenga

District includes: Muskegon and central western lower counties, including western suburbs of Grand Rapids.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 3
Winner Justin Amash
GOP 173,529 53%
Steve Pestka
Dem 145,117 44%
Bill Gelineau
Lib 10,587 3%

Incumbent: Amash

District includes: Grand Rapids and Battle Creek areas.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 4
Winner Dave Camp
GOP 196,835 63%
Debra Freidell Wirth
Dem 104,601 34%
John Gelineau
Lib 4,277 1%
George Zimmer
UST 3,557 1%
Pat Timmons
Grn 2,760 1%

Incumbent: Camp

District includes: Central counties, including a portion of Lansing, the state capital.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 5
Winner Daniel Kildee
Dem 213,303 65%
Jim Slezak
GOP 103,001 31%
David Davenport
NPA 6,665 2%
Gregory Creswell
Lib 4,971 2%

Incumbent: Democrat Dale Kildee, who is retiring.

District includes: Flint, Saginaw, north coast of Saginaw Bay.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 6
Winner Fred Upton
GOP 173,301 54%
Mike O'Brien
Dem 135,793 43%
Christie Gelineau
Lib 6,317 2%
Jason Gatties
UST 2,583 1%

Incumbent: Upton

District includes: Southwestern counties, including Kalamazoo and Lake Michigan coast.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 7
Winner Tim Walberg
GOP 169,184 53%
Kurt Haskell
Dem 136,508 43%
Ken Proctor
Lib 8,086 3%
Richard Wunsch
Grn 3,455 1%

Incumbent: Walberg

District includes: Southeastern counties, including the Lake Erie coast and the Michigan suburbs of Toledo, Ohio

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 8
Winner Mike Rogers
GOP 202,126 59%
Lance Enderle
Dem 128,622 37%
Daniel Goebel
Lib 8,079 2%
Preston Brooks
NPA 6,094 2%

Incumbent: Rogers

District includes: East-west discrict runs from the northern Detroit suburbs to Lansing.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 9
Winner Sander Levin
Dem 208,834 62%
Don Volaric
GOP 114,746 34%
Jim Fulner
Lib 6,100 2%
Julia Williams
Grn 4,706 1%
Les Townsend
UST 2,902 1%

Incumbent: Levin

District includes: North Detroit and suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 10
Winner Candice Miller
GOP 226,151 69%
Chuck Stadler
Dem 98,058 30%
Bhagwan Dashairya
Lib 4,796 1%

Incumbent: Miller

District includes: Runs from Michigan's "thumb," on Lake Huron, south to the suburbs of Detroit.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 11
Winner Kerry Bentivolio
GOP 181,796 51%
Syed Taj
Dem 158,889 44%
John Tatar
Lib 9,640 3%
Steven Duke
Grn 4,570 1%
Daniel Johnson
NPA 3,251 1%

Incumbent: Republican Thaddeus McCotter, who resigned in July.

District includes: West and northwest Detroit suburbs, including Troy and Livonia.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 12
Winner John Dingell
Dem 216,537 68%
Cynthia Kallgren
GOP 92,305 29%
Richard Secula
Lib 9,867 3%

Incumbent: Dingle

District includes: V-shaped district has college town of Ann Arbor on one arm, and Detroit suburb of Dearborn on the other.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 13
Winner John Conyers
Dem 235,258 83%
Harry Sawicki
GOP 38,765 14%
Chris Sharer
Lib 6,076 2%
Martin Gray
UST 4,089 1%

Incumbent: Conyers

District includes: Urban Detroit and western suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Michigan - District 14
Winner Gary Peters
Dem 270,184 82%
John Hauler
GOP 51,395 16%
Leonard Schwartz
Lib 3,968 1%
Douglas Campbell
Grn 2,977 1%

Incumbent: Democratic Rep. Hansen Clarke lost a primary to fellow incumbent Gary Peters. They were placed in the same district as a result of redistricting.

District includes: Detroit's downtown and waterfront. Also suburbs of Grosse Point, Southfield, and Farmington Hills.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Minnesota

Candidate Party Votes Pct.
Minnesota - District 1
Winner Tim Walz
Dem 193,209 58%
Allen Quist
GOP 142,159 42%

Incumbent: Walz

District includes: Strip of counties along the southern border. Includes cities of Rochester, La Crosse, and Mankato.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Minnesota - District 2
Winner John Kline
GOP 193,586 54%
Mike Obermueller
Dem 164,335 46%

Incumbent: Kline

District includes: Some St. Paul neighborhoods, and southern and southeastern suburbs of St. Paul and Minneapolis.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Minnesota - District 3
Winner Erik Paulsen
GOP 222,333 58%
Brian Barnes
Dem 159,936 42%

Incumbent: Paulsen

District includes: Mostly western Minneapolis suburbs, including Bloomington and Plymouth.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Minnesota - District 4
Winner Betty McCollum
Dem 216,680 62%
Tony Hernandez
GOP 109,656 32%
Steve Carlson
Inp 21,132 6%

Incumbent: McCollum

District includes: Runs from a portion of Minneapolis through St. Paul and its northern suburbs to the Wisconsin border.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Minnesota - District 5
Winner Keith Ellison
Dem 262,101 75%
Chris Fields
GOP 88,753 25%

Incumbent: Ellison

District includes: Minneapolis.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Minnesota - District 6
Winner Michele Bachmann
GOP 180,131 51%
Jim Graves
Dem 175,923 49%

Incumbent: Bachmann

District includes: Runs from Saint Cloud in the center of the state to the metro Minneapolis-St. Paul area.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Minnesota - District 7
Winner Collin Peterson
Dem 197,540 60%
Lee Byberg
GOP 114,102 35%
Adam Steele
Inp 15,294 5%

Incumbent: Peterson

District includes: Huge western district covers a third to a half of the state.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Minnesota - District 8
DEMS PICK UP SEAT
Winner Rick Nolan
Dem 192,748 54%
Chip Cravaack
GOP 161,113 46%

Incumbent: Cravaack

District includes: Larte northeastern district includes Grand Rapids and Duluth.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Other results

Massachusetts races
National races

Key to party abbreviations

AIP -- American Independent
AmC -- American Constitution
AmE -- Americans Elect
AmP -- America's Party
ATP -- American Third Position
Cnl -- Constitutional
Con -- Conservative
CST -- Constitution
DCG -- DC Statehood Green
Dem -- Democratic
GOP -- Republican
GRP -- Grass Roots
Grn -- Green
IAP -- Independent American
IGr -- Independent Green
Ind -- independent
Inp -- Independence
IP -- Independent Party
IPD -- Independent Party of Delaware
JP -- Justice Party
Lib -- Libertarian
LUn -- Liberty Union
Mnt -- Mountain
NLP -- Natural Law
NMI -- New Mexico Independent
NPA -- No party affiliation
NPD -- No party designation
Obj -- Objectivist
Oth -- Other
PAG -- Pacific Green
PEC -- Petitioning candidate
PFP -- Peace & Freedom
Prg -- Progressive
Pro -- Prohibition
PSL -- Party of Socialism and Liberation
RP -- Reform
SEP -- Socialist Equality
Soc -- Socialist
SPU -- Socialist USA
SWP -- Socialist Workers
Una -- Unaffiliated
Unr -- Unenrolled
UST -- Taxpayers
WTP -- We the People
WYC -- Wyoming Country