STATE-BY-STATE RESULTS -- MISSISSIPPI TO OREGON

Here are the unofficial results of the contested US House elections held Nov. 6, 2012.
Winner Winners declared by the Associated Press are marked by a checkmark.

Mississippi

Candidate Party Votes Pct.
Mississippi - District 1
Winner Alan Nunnelee
GOP 178,594 61%
Brad Morris
Dem 107,938 37%
Danny Bedwell
Lib 3,413 1%
Chris Potts
RP 2,265 1%
Jim Bourland
CST 2,243 1%

Incumbent: Nunnelee

District includes: Northeast portion of the state, including Tupelo and the college town of Oxford.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Mississippi - District 2
Winner Bennie Thompson
Dem 199,554 67%
Bill Marcy
GOP 90,861 31%
Cobby Williams
Ind 4,335 1%
Lajena Williams
RP 1,406 0%

Incumbent: Thompson

District includes: Northwest and north central counties. Includes Vicksburg and a portion of Jackson, the state capital.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Mississippi - District 3
Winner Gregg Harper
GOP 223,596 80%
Luke Pannell
RP 55,703 20%

Incumbent: Harper

District includes: Crosses the state from the southwest corner to the Alabama border mid-state. Includes Meridian and a portion of Jackson.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Mississippi - District 4
Winner Steven Palazzo
GOP 173,576 64%
Matthew Moore
Dem 77,041 29%
Ron Williams
Lib 17,262 6%
Robert Claunch
RP 2,012 1%

Incumbent: Palazzo

District includes: Southeastern counties and Gulf Coast, including Biloxi, Gulfport, and Hattiesburg.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Missouri

Candidate Party Votes Pct.
Missouri - District 1
Winner Lacy Clay
Dem 264,836 79%
Robyn Hamlin
GOP 60,306 18%
Robb Cunningham
Lib 11,725 3%

Incumbent: Clay

District includes: Downtown St. Louis and suburbs to the north

100% reporting | Updated 11:14 AM
Missouri - District 2
Winner Ann Wagner
GOP 235,607 60%
Glenn Koenen
Dem 145,257 37%
Bill Slantz
Lib 9,141 2%
Anatol Zorikova
CST 2,003 1%

Incumbent: Republican Todd Akin, who, who is running for US Senate.

District includes: St. Louis and suburbs to the west and south.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Missouri - District 3
Winner Blaine Luetkemeyer
GOP 214,660 63%
Eric Mayer
Dem 111,116 33%
Steven Wilson
Lib 12,343 4%

Incumbent: Luetkemeyer

District includes: Forms semicircle around St. Louis suburbs and includes counties to the west as far as Jefferson City, the state capital.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Missouri - District 4
Winner Vicky Hartzler
GOP 192,166 60%
Teresa Hensley
Dem 113,044 35%
Thomas Holbrook
Lib 10,396 3%
Greg Cowan
CST 2,956 1%

Incumbent: Hartzler

District includes: Runs from Kansas border in the west to mid-state city of Columbia.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Missouri - District 5
Winner Emanuel Cleaver
Dem 196,467 60%
Jacob Turk
GOP 121,437 37%
Randy Langkraehr
Lib 8,432 3%

Incumbent: Cleaver

District includes: Kansas City and counties to the east.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Missouri - District 6
Winner Sam Graves
GOP 216,721 65%
Kyle Yarber
Dem 108,414 33%
Russ Monchil
Lib 8,269 2%

Incumbent: Graves

District includes: Northern third of the state. Includes St. Joseph, Hannibal, and northern Kansas City suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Missouri - District 7
Winner Billy Long
GOP 203,358 64%
Jim Evans
Dem 98,384 31%
Kevin Craig
Lib 16,656 5%

Incumbent: Long

District includes: Southwest corner of the state, including Joplin, Branson, and Springfield.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Missouri - District 8
Winner Jo Ann Emerson
GOP 215,975 72%
Jack Rushin
Dem 73,720 25%
Rick Vandeven
Lib 10,544 4%

Incumbent: Emerson

District includes: Southeastern quarter of the state.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Montana

Candidate Party Votes Pct.
Montana - District 1
Winner Steve Daines
GOP 252,707 53%
Kim Gillan
Dem 203,748 43%
David Kaiser
Lib 18,933 4%

Incumbent: Republican Denny Rehberg, who is running for the US Senate.

District includes: Entire state.

94% reporting | Updated 11:14 AM

Nebraska

Candidate Party Votes Pct.
Nebraska - District 1
Winner Jeff Fortenberry
GOP 171,385 69%
Korey Reiman
Dem 78,732 31%

Incumbent: Fortenberry

District includes: Lincoln and counties surrounding Omaha.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Nebraska - District 2
Winner Lee Terry
GOP 127,119 51%
John Ewing
Dem 121,165 49%

Incumbent: Terry

District includes: Omaha metro area.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Nebraska - District 3
Winner Adrian Smith
GOP 184,978 74%
Mark Sullivan
Dem 64,257 26%

Incumbent: Smith

District includes: Rest of state besides Omaha and Lincoln areas.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Nevada

Candidate Party Votes Pct.
Nevada - District 1
Winner Dina Titus
Dem 113,377 64%
Christopher Edwards
GOP 56,357 32%
William Pojunis
Lib 4,614 3%
Stan Vaughan
IAP 4,120 2%

Incumbent: Democrat Shelley Berkley, who is not running for re-election.

District includes: Las Vegas.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Nevada - District 2
Winner Mark Amodei
GOP 161,915 58%
Samuel Koepnick
Dem 101,594 36%
Michael Haines
Ind 11,082 4%
Russell Best
IAP 6,006 2%

Incumbent: Amodei

District includes: Reno, Carson City and the northern half of the state.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Nevada - District 3
Winner Joe Heck
GOP 136,905 50%
John Oceguera
Dem 116,385 43%
James Murphy
Ind 12,787 5%
Tom Jones
IAP 5,580 2%

Incumbent: Heck

District includes: Henderson and area south of Las Vegas.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Nevada - District 4
DEMS PICK UP SEAT
Winner Steven Horsford
Dem 120,096 50%
Danny Tarkanian
GOP 101,136 42%
Floyd Fitzgibbons
IAP 9,376 4%
Joseph Silvestri
Lib 9,308 4%

Incumbent: None. District is newly created as a result of population gain.

District includes: North Las Vegas and huge area in the middle of the state.

100% reporting | Updated 11:14 AM

New Hampshire

Candidate Party Votes Pct.
New Hampshire - District 1
DEMS PICK UP SEAT
Winner Carol Shea- Porter
Dem 171,356 50%
Frank Guinta
GOP 158,482 46%
Brendan Kelly
Lib 14,968 4%

Incumbent: Guinta

District includes: Manchester, Portsmouth, and eastern counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Hampshire - District 2
DEMS PICK UP SEAT
Winner Ann Kuster
Dem 168,954 50%
Charlie Bass
GOP 151,858 45%
Hardy Macia
Lib 15,779 5%

Incumbent: Bass

District includes: Concord, Keene, Hanover, and counties in the west and along the Massachusetts border.

100% reporting | Updated 11:14 AM

New Jersey

Candidate Party Votes Pct.
New Jersey - District 1
Winner Robert Andrews
Dem 194,303 68%
Greg Horton
GOP 86,820 30%
John Reitter
Ind 4,076 1%
Margaret Chapman
Ind 983 0%

Incumbent: Andrews

District includes: Camden, Cherry Hill and Philadelphia suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 2
Winner Frank LoBiondo
GOP 156,799 58%
Cassandra Shober
Dem 108,288 40%
John Ordille
Ind 2,498 1%
Charles Lukens
Ind 1,212 0%
David Bowen
Ind 932 0%
Frank Faralli
Ind 828 0%

Incumbent: LoBiondo

District includes: Southernmost counties. Includes Atlantic City.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 3
Winner Jon Runyan
GOP 161,452 54%
Shelley Adler
Dem 134,599 45%
Robert Forchion
Ind 1,806 1%
Robert Shapiro
Ind 1,006 0%
Frederick Lavergne
Ind 735 0%
Robert Witterschein
Ind 489 0%
Christopher Dennick
Ind 261 0%

Incumbent: Runyan

District includes: Midstate district includes northern Philadelphia suburbs, Willingboro, and Tom's River.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 4
Winner Chris Smith
GOP 189,548 68%
Brian Froelich
Dem 86,380 31%
Leonard Marshall
Ind 2,966 1%

Incumbent: Smith

District includes: Trenton and western suburbs, Red Bank.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 5
Winner Scott Garrett
GOP 154,359 55%
Adam Gussen
Dem 117,973 42%
Patricia Alessandrini
Ind 6,029 2%

Incumbent: Garrett

District includes: Top of the state, including most of Bergen and Passaic counties in metro New York City. Includes Hackensack and Paramus.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 6
Winner Frank Pallone
Dem 141,852 63%
Anna Little
GOP 79,128 35%
Len Flynn
Ind 1,228 1%
Karen Zaletel
Ind 772 0%
Mac Lyden
Ind 770 0%
Herbert Tarbous
Ind 415 0%

Incumbent: Pallone

District includes: Runs from New York suburbs of Edison, Piscataway, and Perth Amboy south along the coast to Asbury Park.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 7
Winner Leonard Lance
GOP 167,736 57%
Upendra Chivukula
Dem 116,445 40%
Dennis Breen
Ind 4,189 1%
Patrick McKnight
Ind 3,654 1%

Incumbent: Lance

District includes: Newark and Jersey City.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 8
Winner Albio Sires
Dem 118,904 78%
Maria Karczewski
GOP 28,810 19%
Herbert Shaw
Ind 1,609 1%
Stephen De Luca
Ind 1,509 1%
Pablo Olivera
Ind 1,401 1%

Incumbent: Sires

District includes: Portion of Newark, along with Elizabeth, Bergen, Bayonne, and Union City.

96% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 9
Winner Bill Pascrell
Dem 146,939 74%
Shmuley Boteach
GOP 50,772 25%
David Smith
Ind 1,068 1%
Jeanette Woolsey
Ind 929 0%

Incumbent: Pascrell

District includes: Patterson, Clifton, Passaic, and suburbs bordering New York City.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 10
Winner Donald Payne Jr.
Dem 185,196 87%
Brian Kelemen
GOP 23,015 11%
Joanne Miller
Ind 2,798 1%
Mick Erickson
Ind 1,126 1%

Incumbent: Vacant since Democrat Donald Payne died in March.

District includes:

96% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 11
Winner Rodney Frelinghuysen
GOP 167,368 59%
John Arvanites
Dem 113,554 40%
Barry Berlin
Ind 3,243 1%

Incumbent: Frelinghuysen

District includes: North central district includes Parsippany and Wayne.

99% reporting | Updated 11:14 AM
New Jersey - District 12
DEMS PICK UP SEAT
Winner Rush Holt
Dem 177,238 69%
Eric Beck
GOP 76,824 30%
Jack Freudenheim
Ind 2,080 1%
Kenneth Cody
Ind 1,196 0%

Incumbent: Holt

District includes: Trenton and northern suburbs, north to Princeton and East Brunswick.

100% reporting | Updated 11:14 AM

New Mexico

Candidate Party Votes Pct.
New Mexico - District 1
Winner Michelle Lujan Grisham
Dem 159,275 59%
Janice Arnold-Jones
GOP 110,370 41%

Incumbent: Democrat Martin Heinrich, who is running for the US Senate.

District includes: Albuquerque and center of state

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Mexico - District 2
Winner Steve Pearce
GOP 132,250 59%
Evelyn Erhard
Dem 91,561 41%

Incumbent: Pearce

District includes: Las Cruces, Carlsbad, Roswell, and southern and mid-state counties

100% reporting | Updated 11:14 AM
New Mexico - District 3
Winner Ben R. Lujan
Dem 164,620 63%
Jefferson Byrd
GOP 96,837 37%

Incumbent: Lujan

District includes: Santa Fe, Clovis, and northern counties

98% reporting | Updated 11:14 AM

New York

Candidate Party Votes Pct.
New York - District 1
Winner Timothy Bishop
Dem 132,525 52%
Randy Altschuler
GOP 121,478 48%

Incumbent: Bishop

District includes: Eastern two thirds of Long Island.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 2
Winner Peter King
GOP 131,091 59%
Vivianne Falcone
Dem 92,060 41%

Incumbent: King

District includes: Babylon, Islip, and southwestern Suffolk County, Long Island.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 3
Winner Steve Israel
Dem 136,687 58%
Stephen Labate
GOP 99,183 42%
Michael McDermott
Lib 1,460 1%
Anthony Tolda
CST 346 0%

Incumbent: Israel

District includes: Northwestern parts of Long Island, including Glen Cove and northern Nassau County, and Huntington in Suffolk County.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 4
Winner Carolyn McCarthy
Dem 138,561 62%
Francis Becker
GOP 72,673 32%
Frank Scaturro
Con 13,243 6%

Incumbent: McCarthy

District includes: Hempstead and southern Nassau County, Long Island.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 5
Winner Gregory Meeks
Dem 146,278 90%
Allan Jennings
GOP 15,640 10%
Catherine Wark
Lib 1,161 1%

Incumbent: Meeks

District includes: Parts of New York City borough of Queens, including Jamaica and Kennedy Airport. Also extreme western end of Long Island.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 6
Winner Grace Meng
Dem 100,571 68%
Daniel Halloran
GOP 46,305 31%
Evergreen Chou
Grn 1,729 1%

Incumbent: None, as a result of redistricting.

District includes: Portions of the New York City borough of Queens, including Flushing.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 7
Winner Nydia Velazquez
Dem 116,873 94%
James Murray
Con 6,823 6%

Incumbent: Velazquez

District includes: Rambling New York City district includes a bit of Queens, a portion of Brooklyn, and Manhattan's Lower East Side.

94% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 8
Winner Hakeem Jeffries
Dem 159,463 90%
Alan Bellone
GOP 15,546 9%
Colin Beavan
Grn 2,098 1%

Incumbent: None, as a result of redistricting.

District includes: Bay side of Brooklyn, including Canarsie, Brighton Beach, and Howard Beach. Also includes Bedford–Stuyvesant section.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 9
Winner Yvette Clarke
Dem 165,201 87%
Daniel Cavanagh
GOP 21,984 12%
Vivia Morgan
Grn 2,700 1%

Incumbent: Clarke

District includes: Central Brooklyn, including Park Slope, Flatbush, Crown Heights, and Brownsville.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 10
Winner Jerrold Nadler
Dem 145,381 81%
Michael Chan
GOP 34,848 19%

Incumbent: Nadler

District includes: West Side and tip of Manhattan, and a portion of Brooklyn that includes Borough Park and Bensonhurst.

99% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 11
Winner Mike Grimm
GOP 94,102 53%
Mark Murphy
Dem 82,401 46%
Henry Bardel
Grn 1,782 1%

Incumbent: Grimm

District includes: New York City borough of Staten Island, along with Brooklyn waterfront neighborhoods of Bay Ridge and Gravesend.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 12
Winner Carolyn Maloney
Dem 158,834 81%
Christopher Wight
GOP 37,580 19%

Incumbent: Maloney

District includes: Midtown and Upper East Side of Manhattan, and Brooklyn and Queens neighborhoods across the East River, including Astoria and Long Island City.

94% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 13
Winner Charles Rangel
Dem 152,592 91%
Craig Schley
GOP 10,546 6%
Deborah Liatos
SWP 4,874 3%

Incumbent: Rangel

District includes: Manhattan neighborhoods of Harlem, East Harlem, Washington Heights, and Inwood. Also includes a section of the north Bronx.

99% reporting | Updated 11:14 AM

New York, continued

Candidate Party Votes Pct.
New York - District 14
Winner Joe Crowley
Dem 108,436 83%
William Gibbons
GOP 19,934 15%
Anthony Gronowicz
Grn 2,322 2%

Incumbent: Crowley

District includes: East Bronx.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 15
Winner Jose E. Serrano
Dem 132,505 97%
Frank Della Valle
GOP 3,983 3%

Incumbent: Serrano

District includes: South Bronx.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 16
Winner Eliot Engel
Dem 137,213 77%
Joseph McLaughlin
GOP 37,860 21%
Joseph Diaferia
Grn 2,052 1%

Incumbent: Engel

District includes: The northernmost section of the Bronx, along with the Westchester County communities of New Rochelle, Yonkers, and Scarsdale.

84% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 17
Winner Nita Lowey
Dem 139,876 64%
Joe Carvin
GOP 75,736 35%
Francis Morganthaler
Oth 2,164 1%

Incumbent: Lowey

District includes: Parts of suburban Westchester and Rockland counties north of New York City, including White Plains, Nyack, and Peekskill.

92% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 18
DEMS PICK UP SEAT
Winner Sean Maloney
Dem 130,462 52%
Nan Hayworth
GOP 121,911 48%

Incumbent: Hayworth

District includes: Orange, Putnam, and a piece of Dutchess counties, north of New York City. Includes Newburg and Middletown.

99% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 19
Winner Christopher Gibson
GOP 138,657 53%
Julian Schreibman
Dem 120,661 47%

Incumbent: Gibson

District includes: Large district runs from the Connecticut, Massachusetts, and Vermont borders in the east to Pennsylvania in the west, skirting Albany. Includes Poughkeepsie.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 20
Winner Paul Tonko
Dem 188,055 68%
Robert Dieterich
GOP 86,740 32%

Incumbent: Tonko

District includes: Greater Albany area, including Schenectady and Troy.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 21
Winner Bill Owens
Dem 115,883 50%
Matthew Doheny
GOP 110,804 48%
Donald Hassig
Grn 3,683 2%

Incumbent: Owens

District includes: Huge district runs from just north of Albany to the Canadian border, and west to Lake Ontario. Includes the Adirondacks, Glens Falls, Watertown, and Plattsburgh.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 22
Winner Richard Hanna
GOP 146,055 61%
Dan Lamb
Dem 93,681 39%

Incumbent: Hanna

District includes: Mid-state district includes Binghamton, Utica, and Syracuse suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 23
Winner Thomas Reed
GOP 126,519 52%
Nate Shinagawa
Dem 117,055 48%

Incumbent: Reed

District includes: Large, squat district in the south central and southwest counties. Includes Oswego and Ithaca.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 24
DEMS PICK UP SEAT
Winner Daniel Maffei
Dem 130,969 48%
Ann Marie Buerkle
GOP 118,578 44%
Ursula Rozum
Grn 21,327 8%

Incumbent: Buerkle

District includes: Syracuse and southeastern shore of Lake Ontario.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 25
Winner Louise Slaughter
Dem 166,342 57%
Maggie Brooks
GOP 124,585 43%

Incumbent: Slaughter

District includes: Rochester and suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 26
Winner Brian Higgins
Dem 197,799 75%
Michael Madigan
GOP 67,209 25%

Incumbent: Higgins

District includes: Buffalo and suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
New York - District 27
GOP PICKS UP SEAT
Winner Chris Collins
GOP 150,446 51%
Kathy Hochul
Dem 146,134 49%

Incumbent: Hochul

District includes: Stretches from the suburbs of Rochester in the east to the suburbs of Buffalo in the west.

100% reporting | Updated 11:14 AM

North Carolina

Candidate Party Votes Pct.
North Carolina - District 1
Winner G.K. Butterfield
Dem 250,948 75%
Pete DiLauro
GOP 76,558 23%
Darryl Holloman
Lib 6,031 2%

Incumbent: Butterfield

District includes: Irregularly shaped district includes all or part of 23 counties in the northeast and north central part of the state, including Rocky Mount and most of Durham.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 2
Winner Renee Ellmers
GOP 174,565 56%
Steve Wilkins
Dem 129,307 41%
Brian Irving
Lib 8,460 3%

Incumbent: Ellmers

District includes: Counties in the center of the state. Covers portion of south and west Raleigh-Durham suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 3
Winner Walter Jones
GOP 192,976 63%
Erik Anderson
Dem 112,546 37%

Incumbent: Jones

District includes: Covers northern and central coast, including Jacksonville and a portion of New Bern.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 4
Winner David Price
Dem 265,432 74%
Tim D'Annunzio
GOP 91,512 26%

Incumbent: Price

District includes: Irregularly shaped district covers Raleigh, Chapel Hill and a portion of Durham and Fayetteville.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 5
Winner Virginia Foxx
GOP 200,083 58%
Elisabeth Motsinger
Dem 147,649 42%

Incumbent: Foxx

District includes: Northwest counties and suburbs of Winston-Salem.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 6
Winner Howard Coble
GOP 220,296 61%
Tony Foriest
Dem 141,214 39%

Incumbent: Coble

District includes: Counties in the center of the state bordering on Virginia. Includes a portion of Greensboro and northern Raleigh-Durham suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 7
Mike McIntyre
Dem 167,590 50%
David Rouzer
GOP 167,057 50%

Incumbent: Democrat Mike McIntyre is running for re-election.

District includes: Large district runs from suburbs southeast of Raleigh to the south coast. Includes a portion of Wilmington.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 8
GOP PICKS UP SEAT
Winner Richard Hudson
GOP 159,226 54%
Larry Kissell
Dem 134,891 46%

Incumbent: Kissell

District includes: Fast-growing area east of Charlotte, along the South Carolina border.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 9
Winner Robert Pittenger
GOP 193,174 52%
Jennifer Roberts
Dem 170,462 46%
Curtis Campbell
Lib 9,553 3%

Incumbent: Republican Sue Wilkins Myrick, who is not running for re-election.

District includes: Includes a large chunk of Charlotte, and suburbs on three sides.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 10
Winner Patrick McHenry
GOP 189,667 57%
Patsy Keever
Dem 142,822 43%

Incumbent: McHenry

District includes: Counties along the South Carolina border from the west Charlotte suburbs to the Appalachians. Includes Gastonia and Ashville.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 11
GOP PICKS UP SEAT
Winner Mark Meadows
GOP 189,289 57%
Hayden Rogers
Dem 140,216 43%

Incumbent: Democrat Heath Shuler, who is not running for re-election.

District includes: Includes the mountainous counties in the state's western tail, along the Tennessee and Georgia borders.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 12
Winner Mel Watt
Dem 246,451 80%
Jack Brosch
GOP 62,924 20%

Incumbent: Watt

District includes: Skinny, meandering district includes downtown Charlotte and suburbs to the north, then snakes to downtown Winston-Salem and portions of High Point and Greensboro.

100% reporting | Updated 11:14 AM
North Carolina - District 13
GOP PICKS UP SEAT
Winner George Holding
GOP 225,791 57%
Charles Malone
Dem 169,637 43%

Incumbent: Democrat Brad Miller, who is not running for re-election.

District includes: Surrounds Raleigh on three sides and includes counties to the east.

100% reporting | Updated 11:14 AM

North Dakota

Candidate Party Votes Pct.
North Dakota - District 1
Winner Kevin Cramer
GOP 172,905 55%
Pam Gulleson
Dem 131,396 42%
Eric Olson
Lib 10,215 3%

Incumbent: Republican Rick Berg, who is running for the US Senate.

District includes: Entire state.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Ohio

Candidate Party Votes Pct.
Ohio - District 1
Winner Steve Chabot
GOP 196,783 58%
Jeff Sinnard
Dem 125,030 37%
Jim Berns
Lib 9,245 3%
Rich Stevenson
Grn 6,351 2%

Incumbent: Chabot

District includes: Southwest corner of the state, including large portion of Cincinnati and its suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 2
Winner Brad Wenstrup
GOP 189,400 59%
William Smith
Dem 131,256 41%

Incumbent: Republican Jean Schmidt, who was defeated in a primary.

District includes: Cincinnati and its eastern suburbs, plus counties to the east along the border with Kentucky.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 3
Winner Joyce Beatty
Dem 188,831 68%
Chris Long
GOP 74,938 27%
Richard Ehrbar
Lib 8,826 3%
Robert Fitrakis
Grn 5,993 2%

Incumbent: None, as a result of redistricting.

District includes: Greater Columbus.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 4
Winner Jim Jordan
GOP 179,458 59%
Jim Slone
Dem 110,663 36%
Chris Kalla
Lib 15,487 5%

Incumbent: Jordan

District includes: Long W-shaped district begins in Cleveland suburbs, runs inland west through Elyria towards Toledo, then south and west to Lima.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 5
Winner Bob Latta
GOP 197,435 58%
Angela Zimmann
Dem 133,471 39%
Eric Eberly
Lib 11,971 3%

Incumbent: Latta

District includes: Northwest corner of the state, including suburbs of Toledo.

99% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 6
Winner Bill Johnson
GOP 159,621 53%
Charlie Wilson
Dem 139,438 47%

Incumbent: Johnson

District includes: State's largest single district stretches along the entire West Virginia border.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 7
Winner Bob Gibbs
GOP 174,826 57%
Joyce Healy-Abrams
Dem 133,686 43%

Incumbent: Gibbs

District includes: Large C-shaped district with suburbs of Cleveland at one end, and Canton at the other.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 9
Winner Marcy Kaptur
Dem 206,763 73%
Samuel Wurzelbacher
GOP 66,844 23%
Sean Stipe
Lib 11,119 4%

Incumbent: Kaptur

District includes: Long, thin district includes Toledo and runs east along the coast of Lake Erie to the Cleveland suburbs.

96% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 10
Winner Mike Turner
GOP 202,166 60%
Sharen Swartz Neuhardt
Dem 124,079 37%
David Harlow
Lib 9,729 3%

Incumbent: Turner

District includes: Dayton and surrounding counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 12
Winner Pat Tiberi
GOP 227,079 64%
Jim Reese
Dem 129,259 36%

Incumbent: Tiberi

District includes: Counties north and east of Columbus. Includes Zanesville.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 13
Winner Tim Ryan
Dem 227,032 72%
Marisha Agana
GOP 86,261 28%

Incumbent: Ryan

District includes: District surrounds Akron on three sides and continues due east to Youngstown and the Pennyslvania border.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 14
Winner David Joyce
GOP 179,704 54%
Dale Blanchard
Dem 127,467 39%
Elaine Mastromatteo
Grn 12,546 4%
David Macko
Lib 11,088 3%

Incumbent: Republican Steven LaTourette, who is not running for re-election.

District includes: Northeast corner of the state, including Cleveland suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 15
Winner Steve Stivers
GOP 199,598 62%
Pat Lang
Dem 123,201 38%

Incumbent: Stivers

District includes: Columbus suburbs and counties to the south and east.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Ohio - District 16
Winner Jim Renacci
GOP 181,137 52%
Betty Sutton
Dem 165,638 48%

Incumbent: Republican James Renacci, who is running for re-election against 13th District incumbent Betty Sutton as a result of redistricting.

District includes: Includes Cleveland suburbs in the north, Wooster in the south, and the outskirts of Canton in the east.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Oklahoma

Candidate Party Votes Pct.
Oklahoma - District 1
Winner Jim Bridenstine
GOP 180,886 63%
John Olson
Dem 91,310 32%
Craig Allen
Ind 12,786 4%

Incumbent: Republican John Sullivan, who was defeated in a primary.

District includes: Tulsa, Bartlesville.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Oklahoma - District 2
GOP PICKS UP SEAT
Winner Markwayne Mullin
GOP 143,253 57%
Rob Wallace
Dem 95,763 38%
Michael Fulks
Ind 10,794 4%

Incumbent: Democrat Dan Boren, who is not running for re-election.

District includes: Eastern counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Oklahoma - District 3
Winner Frank Lucas
GOP 200,963 75%
Timothy Murray
Dem 53,295 20%
William Sanders
Ind 12,756 5%

Incumbent: Lucas

District includes: Panhandle and north and west counties. Includes Stillwater.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Oklahoma - District 4
Winner Tom Cole
GOP 176,561 68%
Donna Bebo
Dem 71,755 28%
RJ Harris
Ind 11,725 5%

Incumbent: Cole

District includes: Norman, Lawton and south central counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Oklahoma - District 5
Winner James Lankford
GOP 153,421 59%
Tom Guild
Dem 97,359 37%
Pat Martin
Ind 5,380 2%
Robert Murphy
Ind 5,162 2%

Incumbent: Lankford

District includes: Oklahoma City and suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Oregon

Candidate Party Votes Pct.
Oregon - District 1
Winner Suzanne Bonamici
Dem 186,060 60%
Delinda Morgan
GOP 103,194 33%
Steven Reynolds
Prg 13,824 4%
Bob Ekstrom
CST 8,351 3%

Incumbent: Bonamici

District includes: West Portland suburbs and northwest counties.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Oregon - District 2
Winner Greg Walden
GOP 222,575 69%
Joyce Segers
Dem 93,451 29%
Joe Tabor
Lib 6,756 2%

Incumbent: Walden

District includes: Western two thirds of the state.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Oregon - District 3
Winner Earl Blumenauer
Dem 257,460 75%
Ronald Green
GOP 68,839 20%
Woodrow Broadnax
PAG 12,599 4%
Michael Cline
Lib 6,374 2%

Incumbent: Blumenauer

District includes: Portland and western suburbs.

94% reporting | Updated 11:14 AM
Oregon - District 4
Winner Peter DeFazio
Dem 208,906 59%
Art Robinson
GOP 138,351 39%
Chuck Huntting
Lib 6,055 2%

Incumbent: DeFazio

District includes: F-shaped district with Pacific Ocean at the top and the arm stretching to south Portland suburbs.

100% reporting | Updated 11:14 AM
Oregon - District 5
Winner Kurt Schrader
Dem 173,620 54%
Fred Thompson
GOP 136,620 43%
Christina Lugo
PAG 7,282 2%
Raymond Baldwin
CST 3,485 1%

Incumbent: Schrader

District includes: Southwestern counties, including college towns of Eugene and Corvallis.

100% reporting | Updated 11:14 AM

Other results

Massachusetts races
National races

Key to party abbreviations

AIP -- American Independent
AmC -- American Constitution
AmE -- Americans Elect
AmP -- America's Party
ATP -- American Third Position
Cnl -- Constitutional
Con -- Conservative
CST -- Constitution
DCG -- DC Statehood Green
Dem -- Democratic
GOP -- Republican
GRP -- Grass Roots
Grn -- Green
IAP -- Independent American
IGr -- Independent Green
Ind -- independent
Inp -- Independence
IP -- Independent Party
IPD -- Independent Party of Delaware
JP -- Justice Party
Lib -- Libertarian
LUn -- Liberty Union
Mnt -- Mountain
NLP -- Natural Law
NMI -- New Mexico Independent
NPA -- No party affiliation
NPD -- No party designation
Obj -- Objectivist
Oth -- Other
PAG -- Pacific Green
PEC -- Petitioning candidate
PFP -- Peace & Freedom
Prg -- Progressive
Pro -- Prohibition
PSL -- Party of Socialism and Liberation
RP -- Reform
SEP -- Socialist Equality
Soc -- Socialist
SPU -- Socialist USA
SWP -- Socialist Workers
Una -- Unaffiliated
Unr -- Unenrolled
UST -- Taxpayers
WTP -- We the People
WYC -- Wyoming Country